
Starosta Płocki za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku, ul. Kostrogaj 1 ogłasza nabór wniosków na organizację 40 miejsc odbywania stażu dla osób bezrobotnych w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie płockim (IV)" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego w ramach: Osi priorytetowej I - Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 1.1 – Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.1.1 -Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
O zorganizowanie stażu mogą ubiegać się pracodawcy, rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub pełnoletnie osoby fizyczne, zamieszkujące i prowadzące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity Dz. U. z 2021r. poz. 266 z póź.zm.).
Grupę docelową projektu stanowią osoby młode w wieku 18-29 lat bez pracy, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Płocku jako bezrobotne, spośród których co najmniej 60% stanowią osoby, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET).
Zgodnie z zapisami POWER 2014-2020 osobą z kategorii NEET jest osoba młoda w wieku 18-29 lat, która na dzień przystąpienia do programu spełnia łącznie trzy następujące warunki:
- nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo),
- nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym albo zaniedbuje obowiązek szkolny lub nauki),
- nie szkoli się (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy. W procesie oceny czy dana osoba się nie szkoli, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET, należy zweryfikować czy brała ona udział
w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich
4 tygodni).
w projekcie zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży
w Polsce, tzn. w ciągu czterech miesięcy os. młodym zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. Przy czym, okres czterech miesięcy, w ciągu których należy udzielić wsparcia liczony jest od dnia przystąpienia do projektu.
Oferta naboru obejmuje zorganizowanie 40 miejsc programu stażu u Organizatorów na okres minimum 3 miesięcy, maksymalnie do 6 miesięcy do wyczerpania limitu miejsc możliwych do zorganizowania.
Z uwagi na niekorzystną sytuację bezrobotnych kobiet zarówno w wejściu, jak
i funkcjonowaniu na rynku pracy w powiecie płockim oraz konieczność wyrównania ich szans społecznych i zawodowych, oferta naboru skierowana jest priorytetowo do kobiet.
Wyłącznie kompletne i wypełnione wnioski o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu należy składać w zaadresowanej i szczelnie zamkniętej kopercie do oznaczonego miejsca na dokumenty znajdującego się wewnątrz siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku, ul. Kostrogaj 1,
09-402 Płock, w godzinach od 8.00 – 15.00.
Informacja o zamknięciu naboru zostanie umieszczona na stronie internetowej PUP w Płocku. Wnioski będą przyjmowane do dnia następnego do godziny 15 po dniu zamknięcia naboru.
Starosta Płocki informuje, iż wnioski które wpłyną za pośrednictwem poczty w innym terminie niż trwający nabór, nie będą podlegały rozpatrzeniu (decyduje data wpływu wniosku do PUP w Płocku).
Formularze wniosków można pobrać ze strony internetowej www.plock.praca.gov.pl.
Podstawowymi kryteriami doboru organizatorów miejsc odbywania stażu są warunki przewidziane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2021r. poz. 1100 z póź.zm.), w Rozporządzeniu Ministra Pracy
i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych /Dz. U. z 2009 r. Nr 142, poz. 1160/ oraz:
- zapewnienie przez Organizatora stażu wysokiej jakości zatrudnienia bezpośrednio
po zakończeniu stażu (najpóźniej do 4 tygodni od zakończenia stażu) - wymagane jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na nieprzerwany okres co najmniej 2 pełnych miesięcy w wymiarze minimum 1/2 etatu, - ocena dotychczasowej współpracy z tut. urzędem tj. wywiązywanie się z warunków zawieranych umów,
- nie zaleganie z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatku do urzędu skarbowego.
Szczegółowe informacje dotyczące warunków naboru udzielane są w Powiatowym Urzędzie Pracy
w Płocku, ul. Kostrogaj 1, pokój nr 21, telefon: 24/267-46-73
w Płocku, ul. Kostrogaj 1, pokój nr 21, telefon: 24/267-46-73