Zasady zgłaszania oferty pracy w celu uzyskania informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy.
UWAGA PRACODAWCY I PEŁNOMOCNICY
Powiatowy Urząd Pracy w Płocku informuje, że informację starosta wydaje 14 dni od daty prawidłowego zgłoszenia oferty pracy bez prowadzenia rekrutacji lub 21 dni w przypadku organizowania rekrutacji.
Zgodnie z Rozporządzeniem Nr 1 Wojewody Mazowieckiego z dnia 25 stycznia 2016 r. w sprawie kryteriów wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców na terenie województwa mazowieckiego zwolnione z opinii starosty są zawody: kierowca autobusu (kod zawodu: 833101) i kierowca ciągnika siodłowego (kod zawodu: 833202).
- Odbiór dokumentów dotyczących uzyskania informacji starosty odbywa się w Powiatowym Urzędzie Pracy Płocku, ul. Kostrogaj 1, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00
- W przypadku, gdy oferta została wypełniona niekompletnie, bądź wymaga wyjaśnień, Powiatowy Urząd Pracy w Płocku kontaktuje się z pracodawcą drogą mailową lub telefonicznie w celu uzupełnienia braków lub naniesienia korekt. Oferta pracy jest wprowadzana do systemu z dniem otrzymania od pracodawcy pisemnej odpowiedzi na poruszone kwestie lub po złożeniu nowej (uwzględniającej wyjaśnienia) oferty i od tego momentu biegnie czas jej obowiązywania.
- Elementami informacji starosty są m.in. zakres podstawowych obowiązków, ocena wysokości wynagrodzenia z uwzględnieniem uśrednionych stawek wynagrodzeń na danych stanowiskach panujących na lokalnym rynku pracy, ocena adekwatności wymagań do stanowiska pracy (poziom wykształcenia, doświadczenie, uprawnienia, znajomość języków obcych).
- W przypadku umów o pracę, pracodawca ma obowiązek podać godziny pracy.
- W przypadku chęci zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia, pracodawca powinien podać liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu (informacje te można zamieścić np. w polu zakres obowiązków).
- Pracodawcy zgłaszający zapotrzebowanie na pracowników związanych z budownictwem są zobowiązani do wpisania w ofercie pracy aktualnych adresów budowy (miejsca wykonywania pracy) oraz przesyłania poświadczeń podwykonawstwa dla firm budowlanych bądź deweloperskich na adres posrednictwo@pupplock.pl
- Każdorazowo podmioty gospodarcze działające jako agencje pracy i agencje pracy tymczasowej zobowiązani są do wskazania pracodawcy użytkownika wraz z NIP.
- W przypadku braku otrzymania informacji zwrotnej dotyczących nieprawidłowości zawartych w ofercie, Powiatowy Urząd Pracy w Płocku pozostawia ofertę bez rozpatrzenia.
- Powiatowy Urząd Pracy nie może przyjąć oferty pracy, jeżeli pracodawca zawarł w ofercie pracy wymagania, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu w rozumieniu przepisów prawa pracy i mogą dyskryminować kandydatów do pracy, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie lub orientację seksualną (Art. 36 ust. 5e Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy),
- W toku postępowania starosta nie bierze pod uwagę wskazanych w ofercie pracy wymagań, jeżeli są one zaniżone lub zawyżone w stosunku do pracy, którą cudzoziemiec ma wykonywać.
i miejsc pracy itp. Powiatowy Urząd Pracy w Płocku będzie umieszczać w treści informacji starosty.
Każdorazowo ponadprzeciętna liczba składanych przez pracodawcę ofert pracy i dotyczących ich stanowisk, będzie w konsekwencji powodować zawiadamianie Straży Granicznej, Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędów Skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
z prośbą o dokonanie kontroli w zakresie legalności zatrudnienia cudzoziemców, podatkowym i ubezpieczeń społecznych.
OSOBA DZIAŁAJĄCA W IMIENIU PRACODAWCY (WŁAŚCICIELA FIRMY, CZŁONKÓW ZARZĄDU, OSOBY FIZYCZNEJ etc.) KAŻDORAZOWO DO ODBIORU INFORMACJI STAROSTY MA OBOWIĄZEK POSŁUGIWAĆ SIĘ NINIEJSZYM UPOWAŻNIENIEM
Druki do pobrania:
1. Wniosek o wydanie informacji starosty
2. Zgłoszenie oferty pracy
3. Upoważnienie