Trwa nabór wniosków na szkolenia indywidualne POWER

Print Drukuj

Starosta Płocki za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku informuje, iż zwiększa ilość miejsc na szkolenia indywidualne o 4 osoby (ogółem dla 65 osób bezrobotnych) w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie płockim (II)" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy - projekty pozakonkursowe, Poddziałanie 1.1.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Grupę docelową projektu stanowią osoby młode w wieku 18-29 lat bez pracy, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Płocku jako bezrobotne (należące do II profilu pomocy lub I profilu pomocy w uzasadnionych przypadkach), które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. „Młodzież NEET") oraz których okres zarejestrowania nie przekracza 4 miesięcy od dnia rejestracji/przystąpienia do projektu (zgodnie z definicją osoby z kategorii NEET przyjętą w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020). Z uwagi na konieczność zrealizowania założonych we wniosku o dofinansowanie projektu wskaźników produktu dotyczących udziału osób należących do grup defaworyzowanych na rynku pracy, oferta naboru skierowana jest priorytetowo do 2 osób niepełnosprawnych (2M).

Z uwagi na założenia projektu dotyczące wskaźnika efektywności zatrudnieniowej, priorytetowo kierowane będą osoby, które dołączą deklarację zatrudnienia bezpośrednio po zakończonym szkoleniu:
 - w przypadku zawarcia umowy o pracę – wymagane jest zatrudnienie na nieprzerwany okres co najmniej trzech pełnych miesięcy w wymiarze minimum ½ etatu,
- w przypadku zawarcia umowy zlecenia – wymagane jest zatrudnienie na minimum trzy pełne miesiące i wartość zawartej umowy musi być równa lub wyższa trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,
- w przypadku samozatrudnienia – wymagane jest prowadzenie działalności przez okres trzech pełnych miesięcy i udokumentowanie faktycznego jej prowadzenia poprzez np. dowód opłacenia należnych składek na ubezpieczenie społeczne lub zaświadczenie wydane przez upoważniony organ – np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, urząd miasta lub gminy.
 
Zgodnie z zapisami PO WER 2014-2020 osobą z kategorii NEET jest osoba młoda w wieku 15-29 lat, która na dzień przystąpienia do programu spełnia łącznie trzy następujące warunki:
- nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo),
- nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym),
- nie szkoli się (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy. W procesie oceny, czy dana osoba się nie szkoli, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET, weryfikacji podlegać będzie udział w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni).
 
Osoba z niepełnosprawnością to bezrobotna osoba niepełnosprawna w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.), a także osoby z zaburzeniami psychicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1375)
Wsparcie dla osób młodych będzie udzielane zgodnie za standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce tzn. w ciągu 4 miesięcy zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu dla grup:
- osoby do 25 roku życia - 4 miesiące liczone od dnia rejestracji w urzędzie,
- osoby powyżej 25 roku życia – 4 miesiące liczone są od dnia przystąpienia do projektu.
 
Przy kierowaniu osób do programu pod uwagę brane będzie wykształcenie osób bezrobotnych. W grupach spełniających warunki udziału w programie przeważać będą osoby o niskich kwalifikacjach, tj. osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 (Międzynarodowe Standardy Kwalifikacji Kształcenia: poziom 3 - czyli kształcenie średnie) tj.:
- wykształcenie podstawowe – posiadają osoby, które ukończyły szkołę podstawową lub podstawowe studium zawodowe,
- wykształcenie gimnazjalne – posiadają osoby, które ukończyły gimnazjum,
- wykształcenie zasadnicze zawodowe – posiadają osoby, które ukończyły zasadniczą szkołę zawodową, szkołę zasadniczą lub inną szkołę równorzędną,
- wykształcenie średnie – posiadają osoby, które ukończyły szkołę ponadpodstawową (na podbudowie 8-klasowej szkoły podstawowej) lub ukończyły szkołę ponadgimnazjalną z wyjątkiem zasadniczej szkoły zawodowej.
 
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku
ul. Kostrogaj 1, pokój 7 (parter), tel. 24/267-46-45
Informacje o publikacji dokumentu