- transfer do innego kraju UE/EOG zasiłku dla bezrobotnych w ramach przyznanego prawa do świadczeń w kraju ostatniego zatrudnienia.
- ustalenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Polsce z zaliczeniem okresu zatrudnienia za granicą, jeżeli osoba nie wystąpiła o transfer zasiłku za granicą.
Osoba transferująca zasiłek z zagranicy do Polski (państwa UE/EOG i Szwajcarii) musi zarejestrować się, w ciągu 7 dni od wyjazdu z państwa ostatniego zatrudnienia, w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla miejsca zamieszkania w Polsce jako osoba poszukująca pracy i przedłożyć dokument U2 w wojewódzkim urzędzie pracy celem potwierdzenia faktu rejestracji w kraju ostatniego zatrudnienia.
Przed upływem okresu transferu osoba ma prawo powrócić do kraju ostatniego zatrudnienia
i kontynuować tam pobieranie zasiłku, o ile nie wykorzystała już całego okresu zasiłkowego
w trakcie transferu.
WAŻNE - należy pamiętać, że:
- brak odpowiedniego dokumentu uniemożliwi przyznanie i wypłatę świadczenia, bądź opóźni jego przyznanie,
- obowiązuje tylko 7-dniowy termin na przeniesienie się z jednego do drugiego kraju (termin ten będzie zachowany jeżeli w ciągu 7 dniu zainteresowany zgłosi się we właściwej instytucji kraju do którego przyjechał). Niedotrzymanie tego terminu spowoduje utratę prawa do zasiłku,
- przed upływem trzech (sześciu) miesięcy trzeba zgłosić się w swoim urzędzie pracy w celu wznowienia wypłaty zasiłku na okres uzupełniający,
- transfer zasiłku może odbywać się tylko raz między dwoma okresami zatrudnienia.