Powiatowy Urząd Pracy w Płocku realizuje projekt niekonkurencyjny pn. „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie płockim (II)” współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027, Priorytetu VI Fundusze Europejskie dla aktywnego zawodowo Mazowsza, Działania 6.1 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych.
Okres realizacji projektu 01.01.2025-30.06.2026
Celem głównym projektu jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych z utrudnionym dostępem do rynku pracy w powiecie płockim w okresie od 01.01.2025-30.06.2026r. Cel główny zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych, to jest pomoc w zdobyciu doświadczenia zawodowego poprzez udział w programie stażu, wsparcie mobilności zawodowej osób młodych w wieku 18-29 lat poprzez realizację bonów na zasiedlenie oraz wsparcie samozatrudnienia i powstawania nowych miejsc pracy na terenie powiatu płockiego poprzez dofinansowanie pomysłów osób bezrobotnych na własną firmę.
Wartość projektu ogółem: 5 700 876,32 PLN, w tym dofinansowanie z UE: 4 845 744,97 PLN
Wsparciem w ramach projektu zostanie objętych 238 osób zarejestrowanych w urzędzie pracy jako bezrobotne, należących do jednej lub kilku grup znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy:
- osoby młode w wieku 18-29 lat,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby w wieku 50 lat i więcej,
- osoby z wykształceniem odpowiadającym poziomowi ISCED 3 i niższym,
- osoby z niepełnosprawnością,
- kobiety.
Zgodnie z kryterium dostępu co najmniej 24% ogólnej liczby osób objętych wsparciem w ramach projektu stanowić będą osoby młode w wieku 18-29 lat.
Udzielenie wsparcia w ramach projektu każdorazowo będzie poprzedzone identyfikacją potrzeb uczestnika projektu, w tym między innymi poprzez diagnozowanie deficytów w zakresie umiejętności cyfrowych, umiejętności kluczowych dla zielonej transformacji, to jest umiejętności ekologicznych, umiejętności niezbędnych w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi oraz poprzez diagnozowanie potrzeb szkoleniowych lub walidacyjnych (potwierdzanie nabytych wcześniej kwalifikacji i kompetencji), możliwości doskonalenia zawodowego, oraz opracowaniem lub aktualizacją dla każdego uczestnika projektu Indywidualnego Planu Działania, o którym mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Informacja dotycząca dostępności Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku
do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Tutejszy urząd zwraca uwagę na wszelkie bariery mogące utrudniać osobom z niepełnosprawnościami udział w projekcie. Biuro projektu jest ogólnodostępne dla uczestników projektu, natomiast obsługa klienta znajduje się na parterze budynku, w miejscu, które jest dostosowane architektoniczne do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przed budynkiem wyznaczone jest miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie urzędu łatwy jest dojazd z parkingu do wejścia głównego dla osób poruszających się na wózku, przed wejściem do budynku znajduje się podjazd, poręcze, drzwi wejściowe są odpowiedniej szerokości, toaleta w budynku dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Doradcy klienta prowadzący obsługę osób z niepełnosprawnościami w swojej pracy przestrzegają zapisów obowiązujących wytycznych oraz standardów w zakresie realizacji zasad z zakresu równości oraz dostępności. Ponadto, posiadają wiedzę z podstawowych zasad komunikacji i właściwego zachowania wobec osób z niepełnosprawnościami z uwzględnieniem charakteru danej niepełnosprawności i specyfiki komunikacji (wydłużony czas wsparcia, zapewnienie bezpieczeństwa psychicznego, ograniczenie bodźców). Klienci Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku mają możliwość skorzystania z usług dostępowych m.in. z tłumacza języka migowego na miejscu. Po zgłoszeniu specjalnej potrzeby, urząd zapewnia obsługę osoby uprawnionej, w terminie z nią uzgodnionym.
W ramach projektu oferowane są następujące wsparcia:
- Staże – okres realizacji formy wsparcia styczeń 2025 rok – czerwiec 2026 rok
- Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej – okres realizacji formy wsparcia luty 2025 rok – czerwiec 2026 rok
- Bony na zasiedlenie okres realizacji formy wsparcia luty 2025 rok – czerwiec 2026 rok
Wszyscy uczestnicy projektu zostaną objęci pośrednictwem pracy/poradnictwem zawodowym.
Informacje o aktualnie prowadzonych naborach w ramach projektu zamieszczane będą na bieżąco w aktualnościach na stronie głównej Powiatowego Urzędu Pracy
w Płocku oraz dodatkowo w formie odnośnika poniżej.
Efektem realizacji projektu będzie pojęcie pracy / działalności gospodarczej przez 158 uczestników projektu.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy
w Płocku, ul. Kostrogaj 1.
OSOBY BEZROBOTNE:
- w Centrum Aktywizacji Zawodowej – parter (oferty stażu) – tel. 24/267-46-83/84/85
- w pokoju nr 36 (bony na zasiedlenie) – tel. 24/267-46-60
- w pokoju nr 22 (jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej) - tel. 24/267-46-58
PRACODAWCY:
- w pokoju nr 21 (wnioski na organizację miejsc odbywania stażu) – tel. 24/267-46-73
Dokumenty rekrutacyjne do projektu dla osób bezrobotnych znajdują się poniżej, w sekcji załączniki.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Realizowane nabory w 2025 roku:
Staże:
31.01.2025r. - Nabór wniosków na organizację 70 miejsc odbywania stażu